Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak vlastně začít?

25. 4. 2018

Mnoho z Vás se na mě obrací s dotazy, jak přesně můžete sami začít s akademickým jezdectvím, a zdali existují nějaká návodná videa, ideálně v českém jazyce.

Ačkoliv před nedávnem vznikl velmi zajímavý projekt KONĚČESKY.cz, kde se objevují přeložená videa Marijke de Jong a jejího Straightness trainingu, více videí v češtině zatím k nalezení bohužel není.

 

kone--.jpg

 

Jak tedy koně připravit, abychom ho mohli začít akademicky vzdělávat?

Při setkávání se s novými koňmi a jejich majiteli, kteří se vydali na dráhu akademického jezdectví, se setkávám s problémem ovladatelnosti koně. Prvním krokem k práci dle principů akademického jezdectví je naučit svého koně respektovat vás, nešlapat po vás, a zároveň naučit se správně komunikovat s koněm.

 

Největším problémem z mého pohledu, je samotné vodění koně. Zpravidla si kůň jde jak chce, volí vlastní tempo tak, jak je mu v dané chvíli pohodlné. V extrémních případech není vodičem člověk, ale kůň, který si vede na vodítku člověka. Vodění koně je přitom jedna z nejdůležitějších věcí, patřící do základní poslušnosti. Pakliže kůň nedokáže dodržovat vaše tempo v případě, že ho někam vedete, nebude tomu ani jinak ani při akademické práci ze země.

 

 

  1. Choďte, zastavujte, couvejte

Zní to jednoduše, ale mnohdy to jednoduché není. Zkuste si vzít koně na vodítko, které necháte prověšené a rozejděte se. Nepředbíhá Vás kůň? Nezaostává za vámi? Dokáže zastavit spolu s Vámi? Pokud ne, umíte ho opravit tak, aby pochopil co od něj vlastně chcete?

 

  1. Ustupujte, přistupujte, otáčejte

Foto: Soňa KalouškováVelmi důležitým cvikem, je obrat kolem zadku. Ne nadarmo se říká, kdo má plece, má koně. Ustupování v plecích velmi zjednodušuje Vaši „manipulaci“ s koněm. Tento cvik lze předvádět z různých pozic, nejčastěji však z pozici u plecí, nebo před koněm. Umí Váš kůň ustoupit plecemi, aniž by popošel zadními nohami? Po zvládnutém ustoupení plecí se nabízí ustoupení zádě, s čímž většina koní nemá problém, náročnější však je přistoupení zádě. Umíte si koně přistoupit zádí, aniž by popocházel předními nohami (a šlápnul na Vás)?

 

  1. Hlava nahoru, dolů, doleva a doprava

Základním nástrojem komunikace s Vaším koněm, kromě Vašeho těla a hlasu, je obnosek. Chápe kůň jeho význam? Umí bez tahání snížit hlavu pokud ho o to požádáte? Umí otočit hlavu doleva, ideálně i doprava? Na jak velký tah/tlak reaguje? Jedná se skutečně o jemné signály? Tato část je v následujícím tréninku neméně důležitá. Celý kůň je provázaný, a tak z počátku tvarujeme koně přes jeho hlavu, (v pozdějším tréninku je to naopak to poslední, co přijde samo,) a tak je třeba aby se kůň s námi nepral, ale našim přáním vyhověl, pakliže je v jeho (nejen fyzických) silách vyhovět.

 

  1. Kombinujte, měňte tempo, měňte směr

Foto: Soňa KalouškováPokud s koněm zvládáte všechny tyto dílčí cviky, je na čase začít je střídat, měnit a kombinovat. Snažte se koni udělat cvičení zajímavé, nedrilujte stále to samé. Pakliže kůň zvládne cvik v zastavení, zvyšte nároky a chtějte ten samý cvik v kroku. Dělejte s koněm vlnovky (přes ustupování plecí), měňte tempo (jednou zpomalte, jednou zrychlete, proložte zastavením a zacouváním, …) a zkuste vysílání na kruh. Pakliže tohle všechno Vy i Váš kůň zvládnete, můžete začít svého koně cíleně vzdělávat a posilovat konkrétními cviky.

 

 

Ačkoliv video není česky, stejně si dovolím ho sem přidat, protože Christofer v něm krásně ukazuje, co vše je třeba s koněm umět, abychom mohli začít opravdu pracovat :) Přesně tohle video bylo to, co mě nakoplo směrem k akademickému jezdectví a podle kterého jsem začínala pracovat, snad tedy nadchne i Vás!

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář