Jdi na obsah Jdi na menu
 


Horseware Rambo Micklem Multibridle

13. 8. 2017

Tento článek byl sepsán v únoru 2016, publikován je bez větších úprav.

 

 

micklem.jpg

V poslední době čím dál více diskutovaná uzdečka. I my s Chérinkou jsme se odhodlaly a zainvestovaly do nového nástroje, který nám bude sloužit nejen při práci na obnosku, ale i dlouhých otěžích, a postupem času snad i při ježdění. Rozhodla jsem se tedy, že o této uzdečce napíšu článek, protože v českém jazyce není příliš dostupných informací. Ale dost už bylo tlachání, jdeme na to!

 

 

Vzhledem příliš neoslní, zato funkčností to více než dohání. Dá se využít jako bezudidlová uzdečka (třemi různými způsoby), obnosek, uzdečka s udidlem, případně ji lze využít s dvěma páry otěží (jeden pár na nose, druhý v udidlu). Cokoliv chcete s koněm dělat, pokud pominu uvazování, tak s touto uzdečkou dělat bez problému můžete. Ačkoliv je z pevné, silné a kvalitní kůže, tak nedoporučuji na uzdečce uvazovat, ani v bezudidlové variantě. Přeci jen je to docela drahá sranda na nějaké přetržení lícnice z důvodu leknutí koně. Jinak na jí lze koně vodit, využívat k práci ze země, lonžování, ale i ježdění (s udidlem i bez).

Nespornou výhodou této uzdečky je fakt, že se vyhýbá problematickým místům na hlavě koně, respektuje nejen vnější vzhled hlavy, ale také to, jak vypadá lebka sama o sobě. Nebudu se zde snažit vysvětlovat to, co skvěle vysvětluje sám autor uzdečky, pan Micklem:

 

V České Republice se jedná o ne příliš doceněné zboží, o čemž vypovídá i fakt, že je u nás k dostání pouze v černé barvě, ve velikosti Full (Standard Horse) a XFull (Large Horse) a to pouze u dvou prodejců. Zde zároveň narážím na první problém, který potkává zájemce o tuto uzdečku. Jakou velikost vlastně zvolit?
Dostupné jsou 4 velikosti a to Pony, Small Horse/Cob, Standard Horse, Large Horse. S velikostmi je to občas složité, já sama mám koně menšího vzrůstu, KHV 149cm, s ne příliš dlouhou, zato s širokou hlavou. V případě této uzdečky není rozhodující délka lícnic, jako to většinou bývá u ostatních uzdeček, ale právě šířka nánosníku, respektive šířka nosu.

Jak změřit vhodnou velikost?

Nápovědou může být tato tabulka, kde jsou velikosti uvedeny dle výšky koně. Často je však nevypovídající.


Pony: méně jak 137cm KHV
Cob: 137cm (větší hlava) - 157cm (standardní hlava)
Full: 147cm (větší hlava) - 170cm (standardní hlava)
XFull: 167cm (větší hlava) a vyšší

Proto lepším způsobem, jak změřit správnou velikost je měření rozměru mezi lícními kostmi, konkrétně mezi jejich konci, viz následující foto. Jedná se o rozměr mezi spodními konci lícních kostí.

 

micklem-mereni.jpg

 

Pony velikost: méně než 27cm
Cob: 27-29cm
Full: 29-31cm
Xfull: 31-33cm

 

Vzhledem k tomu, že se mi doma sešly dvě asi nejdiskutovanější velikosti a to Cob (SC) a full (SH), rozhodla jsem se, že je pro Vás přeměřím, pro lepší představu. Menší z nich je vždy velikost Cob (SC), větší pak full (SH).

micklem-rozmery.jpg

 

Obecně lze měření shrnout tak, že se velikosti mezi sebou liší vždy shruba o 2cm.

 

micklem-rozmery-3.jpg

 

 

Pokud jde o samotnou kvalitu, pak jediné, co mi vadí, jsou čouhající zbytky kůže od poutek (viz foto). Jinak samotné zpracování je kvalitní, za výhodu považuji i přesky s rolkami (jako u podbřišníků), které tak zamezí poničení kůže při nastavování, zároveň je nastavování snazší. Vypodložení je také měkké, jistě příjemné pro koně, bohužel nemohu z vlastní zkušenosti posoudit :)

 

sev.jpg

 

prezka.jpg

 

Pokud jde o využívání uzdečky, používám ji pouze na práci ze země, tedy jako obnosek, (ale její jezdecká kariéra jistě také jednou přijde!) a jako bezudidlovou uzdečku při práci na dlouhých otěžích. V těchto případech mi plně vyhovuje, je mnohem jemnější než nylonový obnosek, který jsem používala do doby, než jsem si pořídila Rambo. Především pak při práci na dlouhých otěžích se objevil markantní rozdíl, kdy klisna reaguje na velmi jemné pobídky, nevěší se do otěží a já už jí tak v klusu nemusím nosit v ruce. Problémem může být přetáčení nánosníku, se kterým se však setkáme u většiny obnosků, které nechceme dotáhnout "na krev". Sporné je také připnutí otěží při práci z ruky (na krátkých otěží), více k tomuto tématu ve článku:

 

Uzdečka Rambo a práce ze země


Porovnání originál/napodobenina

Měla jsem tu čest vyzkoušet i napodobeninu uzdečky Rambo od Cleverhorse. Pokud mám uzdečky srovnat, tak to vlastně ani není pořádně možné. K fake uzdečce byly navíc, kromě bezudidlového příslušenství, také otěže, které jsou v originálu k zakoupení zvlášť za cca 1300,-.

 

fake-komplet.jpg

 

Avšak kůže na výrobku není valné kvality, nastavovala jsem asi 5x lícnice a kůže začala již popraskávat. Dalším nedostatkem byl fakt, že jedna lícnice byla tlustší než druhá. Vzhledem k tomu, že kůže na uzdečce začala popraskávat, rozhodla jsem se ji namazat. Dostala jsem informaci, že kůže na těchto výrobcích pouští barvu, to se mi však nepotvrdilo. Mazání ovšem mělo za následek to, že uzdečka velmi změkla a přestala držet tvar - přirovnala bych ji ke kusu hadru. To rozohodně není žádoucí pro ty, kteří chtějí buď jezdit bezudidlově, nebo kteří ji chtějí využívat na práci na obnosku. V těchto případech je nutné, aby uzdečka byla pevnější a tvar držela, aby kůň dostával jasné signály. (Na tomto místě dodám, že originální uzdečka byla po namazání stejně pevná jako před namazáním). Pokud jde o funkčnost, tak se napodobenina stává klasickou uzdečkou, která na zmíněná problematická místa tlačí. Úhly na nánosníku se od originálu totiž liší, samotný nánosník je také užší než u originálu, velikosti tedy příliš neodpovídají - měla jsem velikost cob, která odpovídala možná velikosti pony (pokud jde o nánosník), možná ani té ne. Především to způsobuje nesprávné umístění lícnic, které jsou u neoriginální uzdečky přímo na lícních kostech. To má za následek odstávání celé nosní části uzdečky. Vtipné mi také přišlo nastavení nátylníku, který přišel již z výroby obrácený - tedy rozšířený dopředu. U originálu směřuje tento výběžek směrem dozadu.
Jedinou výhodou bylo podložení, které bylo snad ještě měkčí než u originální uzdečky.

Zde můžete obě uzdečky porovnat sami (červeně zvýrazněné jsou lícní kosti, které by měla uzdečka obcházet, nikoliv na nich spočívat):

 

fake.jpg


Pokud Vás tedy zaujaly funkce, které má originální uzdečka mít (vyhnutí se tlakovým bodům), pak příliš nedoporučuji si neoriginální uzdečku kupovat, ačkoliv je její nízká cena lákavá. Stejně tak ji nedoporučuji kupovat těm, kterým sice nevadí, že nemá stejné funkce, ale kteří ji chtějí využívat denně. Obávám se, že kůže není na denní používání příliš stavěná.

 

Největším strašákem originální Rambo uzdečky byl podepínák. Celý život považuji podepínací řemínek za zavírač tlamy. K tomu dodám pouze to, že je jen a jen na Vás, jak moc řemínek utáhnete. Řemínek není sám o sobě špatný, avšak je to mocný nástroj a slouží přesně tak, jak chceme. Kdo se bojí, nebude řemínek tolik utahovat. Kdo chce zavřít koni tlamu, ten z něj jistě strach nemá. Já například nechávám řemínek povolený tak, že Cherda zvládá v klidu sníst kus rohlíku.

Závěrem tedy rozhodně doporučuji originální uzdečku všem, kteří ji plánují denně využívat, jak ze země, tak i ze sedla. Uzdečku lze často používat na více typově podobných koní, pokud tedy zrovna neplánujete pracovat se všemi najednou, je totiž hodně variabilní. Rozhodně to není malá investice, ale je to investice do pohodlí Vašeho koně a zároveň do přesnější komunikace mezi Vámi. Není ctěnějšího místa, než je právě hlava koně :)

 

micklem.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář